НМТ: як готуватися і на що орієнтуватись при виборі третього предмета?

Цьогорічний національний мультипредметний тест став найбільш гарячою темою для обговорення. Другий рік поспіль ця новинка в колі здобувачів освіти замінює звичне та лякаюче ЗНО. У 2022 році тест проходило понад 500 000 учнів і студентів з усіх регіонів України, і складався він з трьох обов’язкових предметів: української мови, математики та історії України. Тест був розроблений таким чином, щоб його могла скласти більшість вступників до закладів вищої освіти.

Як НМТ проходитиме у 2023 році та на що слід звернути увагу вступникам?

Реєстрація на НМТ відбудеться з 3 квітня до 3 травня. Час, відведений на виконання завдань, складатиме 180 хвилин. Для проведення НМТ будуть виділені спеціально обладнані аудиторії у різних закладах освіти в Україні та за кордоном, що дає можливість вступникам, які були змушені виїхати через війну, скласти іспити там, де вони знаходяться, не повертаючись в Україну.

У 2023 році НМТ включатиме два обов’язкові предмети: українську мову та математику, а третій предмет абітурієнт обиратиме за власним бажанням зі списку запропонованих: історія України, іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська), біологія, фізика, хімія.

Як підготуватися до НМТ?

Перша й очевидна порада – готуватися до іспитів, а також виконувати домашні завдання, адже постійне тренування здатності розв’язувати задачі, виконувати різні типи завдань точно дасть результат.

Ознайомтеся зі структурою та форматом тесту: важливо розуміти структуру тесту, включно з тим, скільки розділів він містить, які теми розглядаються в кожному розділі та скільки часу вам дається на виконання кожного розділу. Це допоможе вам спланувати навчання та забезпечити належну підготовку до іспиту.

Проходьте тести ЗНО минулих років. Вони допоможуть зрозуміти, що саме вас чекатиме. Також їх виконання може допомогти визначити сфери, які потребують вдосконалення.

Створіть навчальний план. Створення навчального плану може допомогти вам бути організованими протягом усього процесу підготовки. Обов’язково ставте перед собою реалістичні цілі, наприклад, виконання певної кількості практичних запитань або читання певної кількості розділів щодня / щотижня. Наявність плану суттєво полегшить і моральний стан.

Багато відпочивайте: важливо виспатися перед складанням будь-якого іспиту, особливо такого важливого, як цей! Обов’язково висипляйтесь щонайменше 8 годин щоночі. Або ж за кілька днів до іспиту не вчіть нічого, а дайте мозку відпочити – це допоможе вам краще думати під час складання НМТ.

Найкращі посібники для самостійної підготовки

Практика важливіша за теорію. Чим більше екзаменаційних завдань вирішить школяр, тим спокійніше він почуватиметься в день ікс. Демоверсії НМТ, покрокові посібники для випускників та завдання зі збірок – використовуйте всі можливості для практики. Сучасні підручники, розроблені видавництвом «Ранок», відповідають нормам ДСТу та є у відкритому доступі – їх можна знайти на сайті.

Наявність відео, інтерактивних тестів та навчальних ігор – все це суттєво підвищить шанс на успішне складання тестів НМТ. Ці довідники та підручники можна використовувати і самостійно, і як додаток до занять із репетитором чи на курсах.

Третій предмет – який обрати?

Багато вступників на НМТ за інерцією мають намір обрати третім предметом англійську мову чи історію, оскільки вони є обов’язковими для ДПА, але не для НМТ. Багато хто плутає ці види тестування, тож давайте розберемося, у чому їхня відмінність. ДПА – або державна підсумкова атестація – проводиться для учнів четвертих, дев’ятих та одинадцятих класів. По суті, це шкільний іспит на перевірку знань учнів з конкретних предметів, який в 11 класі проводився у формі ЗНО. Результати ДПА учня йдуть в атестат і тому мають вплив на нього.

НМТ – національний мультипредметний тест – адаптована під військові реалії спрощена версія ЗНО. Він є обов’язковим для всіх, хто збирається вступати до закладу вищої освіти на бакалаврат. Результати НМТ не йдуть в атестат, а зазначаються в Інформаційній картці – додатку до Сертифіката НМТ.

Однак це не значить, що до нього можна зневажливо поставитись, адже заклади вищої освіти встановлюють певний «поріг» балів, які треба набрати при складанні НМТ, щоб вступити до них на навчання.

У 2023 році вступник може вступити до будь-якого вишу з будь-яким предметом з додаткового блоку. Але, обираючи третій предмет для складання НМТ, у жодному разі не можна діяти за інерцією або ж оглядаючись на своїх друзів чи знайомих.

Перш ніж приймати рішення про додатковий предмет НМТ, варто уважно вивчити таблицю вагових коефіцієнтів, які запропоновані цьогорічним Порядком прийому до закладів вищої освіти. Саме так ви зможете обрати той предмет, який має найбільші коефіцієнти для вступу саме на вашу спеціальність, та суттєво підвищите свої шанси навчатись саме там, де мрієте.

Наприклад, у випадку, якщо ви плануєте вступати на гуманітарну спеціальність, ви можете обирати будь-який предмет, але за умови вибору історії України чи іноземної мови ваші шанси на вступ будуть вищими.

Тож для успішного складання НМТ слідуйте наведеним вище порадам і заздалегідь дізнайтеся вимоги до вступників у закладі вищої освіти, куди плануєте вступати.

Джерело: osvita.ua