Опубліковано консолідований рейтинг вишів України – 2023

Освіта.ua складений традиційний щорічний Консолідований рейтинг українських закладів вищої освіти.

Консолідований рейтинг університетів 2023 року охоплює результати 239 закладів вищої освіти, а також містить тематичні підрейтинги: «Найкращі класичні університети», «Найкращі технічні виші», «Найкращі аграрні виші», «Найкращі педагогічні виші», «Найкращі медичні виші», «Найкращі мистецькі виші», «Найкращі приватні виші». Окрім того, представлено підрейтинги: «Найкращі київські виші», «Найкращі виші регіонів України» і «Найкращі виші областей».

Як і в миулорічних рейтингах, для складання Консолідованого рейтингу вишів використано відомі рейтинги університетів країни: «Топ-200 Україна», «Scopus» та «Бал НМТ на контракт», кожен з яких використовує важливі критерії оцінювання.

Зокрема, у рейтингу «Топ-200 Україна», складеному Центром міжнародних проєктів «Євроосвіта», використано відкриті дані прямих вимірів, виставлені на відкритих веб-ресурсах незалежних національних і міжнародних організацій і установ. Цього року під час формування рейтингової таблиці було враховано тенденції розвитку української освіти, що зазнали змін через вторгнення росії та пандемію COVID-2019.

Результати рейтингу «Scopus» базуються на показниках бази даних Scopus, що є інструментом для відстеження цитованості наукових статей, які публікуються закладом освіти або його співробітниками в наукових виданнях.

Рейтинг «Бал НМТ на контракт» містить інформацію про показники середнього бала національного мультипредметного тесту абітурієнтів, яких у 2022 році зараховано до вишів на навчання за контрактом. Цей рейтинг фактично визначає лідерів серед закладів освіти, у яких вступники виявили бажання здобувати вищу освіту за власні кошти.

Виходячи з цього, Консолідований рейтинг підсумовує загальні рейтингові місця закладів освіти за версією «Топ-200 Україна», «Scopus» і «Бал НМТ на контракт».

Результати Консолідованого рейтингу – 2023

За результатами Консолідованого рейтингу 2023 року лідером вищої освіти є Київський національний університет ім. Шевченка, який очолює перелік найкращих університетів України вже сьомий рік поспіль. Цей університет також є лідером у підрейтингу класичних університетів країни.

Друге місце цьогорічного рейтингу посідає Львівський національний університет ім. Франка.

Третє і четверте місця Консолідованого рейтингу цього року поділили між собою Національний університет «Львівська політехніка» і Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут ім. Сікорського». Ці заклади також визнано найкращими технічними університетами країни.

П’яте місце серед найкращих закладів вищої освіти 2023 року належить Харківському національному університету ім. Каразіна.

Перелік найкращих аграрних університетів цьогоріч очолив Національний університет біоресурсів і природокористування.

З-посеред педагогічних закладів найкращим у рейтингу є Тернопільський національний педагогічний університет ім. Гнатюка.

Найкращим медичним закладом освіти України визнано Національний медичний університет ім. Богомольця.

Лідером з-посеред мистецьких закладів України визначено Київський національний університет культури і мистецтв.

Серед приватних закладів вищої освіти найкращі показники цьогоріч продемонструвала Київська школа економіки.

Найкращим закладом освіти Західного регіону визнано Львівський національний університет ім. Франка, Південного – Одеський національний університет ім. Мечникова, Північного – Сумський державний університет, Східного – Харківський національний університет ім. Каразіна, Центрального регіону – Дніпровський національний університет ім. Гончара.

Загалом у ТОП-20 Консолідованого рейтингу представлені університети з дванадцяти міст України: Києва, Львова, Харкова, Чернівців, Івано-Франківська, Одеси, Ужгорода, Дніпра, Луцька, Тернополя, Вінниці та Сум.

Таблиці Консолідованого рейтингу 2023 року:

Джерело: osvita.ua