Росіяни зруйнували та пошкодили загалом майже 2000 шкіл

В Міністерстві освіти та науки України розповіли, що з початку повномасштабного вторгнення Росії окупанти пошкодили 1837 закладів освіти. Десята частина шкіл зруйнована вщент. Редактор і фотограф Заборони Павло Бішко побував у шкільних закладах Харківщини, Київщині та Чернігівщини і зафіксував, що з ними зробили російські військові.

Харківська область наразі є лідером серед знищених і пошкоджених освітніх закладів в Україні. На сьогодні в регіоні повністю зруйновано 52 заклади освіти, з них 49 шкіл. Ще 370 освітніх закладів пошкоджено внаслідок бомбардувань та обстрілів.

Інфографіка: Сніжана Хромець / Заборона
Інфографіка: Сніжана Хромець / Заборона
Пошкоджена школа на Північній Салтівці, Харків. Фото: Павло Бішко / Заборона

Школа як штаб російської армії

Руйнування закладів освіти відбувається в основному через бомбардування і обстріли російської армії. Але є чимало випадків зруйнованих або пошкоджених шкіл у місцевостях, що були під окупацією. Наприклад, у селі Богданівка Київської області пошкоджена школа і повністю зруйнований дитячий садок «Півник» на сто місць. У школі під час окупації облаштували штаб і лікарню російської армії, а «Півник» росіяни підірвали під час відходу з села.

Знищена школа у селі Богданівка, Київська область. Фото: Павло Бішко / Заборона
Вікно знищеної школи в селі Богданівка, Київська область. Фото: Павло Бішко / Заборона

Також відомо, що школа в селі Катюжанка Київської області слугувала головним штабом російської армії на північному напрямку.

Школа як прихисток

Пошкоджені та вцілілі навчальні заклади також слугують прихистком для мирних жителів. Через архітектурні особливості підвальних приміщень їх можна використовувати як безпечне місце збору під час обстрілів та бомбардувань. У деяких таких підвалах досі живуть люди. 10 березня в гуртожиток Харківського аграрного університету ім. В. В. Докучаєва, що розташований поруч з навчальним закладом, влучила російська бомба. Інший снаряд потрапив у сусідній житловий будинок. Від вибухів зазнала пошкоджень адміністративна будівля університету.

Гуртожиток Харківського аграрного університету ім. В. В. Докучаєва. Фото: Павло Бішко / Заборона

З 28 лютого в університеті живе кілька десятків людей. Це мешканці сусідніх сіл Рогань, Малинівка, а також міста Чугуїв Харківської області. Через постійні обстріли люди не можуть повернутись до своїх домівок. Прихистком для них стала їдальня у підземеллі університету.

Школа у селі Вільхівка, Харківська область. Фото: Павло Бішко / Заборона
Шкільний спортзал у селі Вільхівка, Харківська область. Фото: Павло Бішко / Заборона

Школа як місце ув’язнення

Під час окупації школи слугують не лише місцем дислокації російської армії, а й місцем ув’язнення.

У селі Ягідне Чернігівської області російські військові майже місяць утримували понад 300 мешканців у підвалі школи.

Малюнки дітей, що майже місяць були ув’язнені російськими військовими у підвалі школи у селі Ягідне, Чернігівська область. Фото: Павло Бішко / Заборона

За матеріалами zaborona.com