Сучасний викладач англійської: можливості для розвитку

Наївно думати, що навчання людини закінчується з отриманням університетського диплома. Світ стрімко змінюється, і для того щоб бути хорошим спеціалістом, потрібно безупинно досліджувати свою сферу діяльності, оновлювати методи роботи та переймати досвід найкращих.

Найбільше викликів, пов’язаних із професійною діяльністю, постає перед викладачами, адже їм потрібно навчати інших і паралельно займатися власним саморозвитком.

Золотий стандарт для викладачів англійської – CELTA

Як показує багаторічний досвід, рівень практичної освіти в Україні не зовсім такий, як хотілося б, тож не дивно, що навколо все більше розмов про CELTA – одну з найпопулярніших міжнародних кваліфікацій для викладачів англійської.

«Інших кваліфікацій, які були б настільки практичними, дуже мало. Під практичністю я маю на увазі те, що справді потрібно в роботі. Тому у CELTA майже немає конкурентів. За кілька тижнів можна отримати навички, які, за відгуками багатьох викладачів, їм не вдалося здобути за роки навчання у виші. Так, у теоретичному плані все нормально. Ми бачимо, що слухачі наших курсів багато чого знають, можуть і вміють, але у практичній площині це не зовсім те», – уточнив він.

CELTA й не лише: як мати змогу працювати в різних країнах

За словами Андрія Пігарєва, одна з найбільш болючих проблем зараз – це те, що у зв’язку з повномасштабною війною багато українських вчителів перебувають за кордоном і мають труднощі з працевлаштуванням.

«У більшості випадків Європа вимагає міжнародні кваліфікації. Були випадки, коли апліканти розповідали, що не можуть викладати у Великій Британії, Німеччині чи деінде, оскільки український диплом, хоч і визнається певною мірою, але не дає можливості повноцінно викладати. У деяких країнах взагалі не дають допуску до викладання без проходження курсу реєстрації як викладача», – пояснив експерт.

Існують й інші кваліфікації, які дають викладачам змогу розвиватися та просуватися кар’єрними сходинками, крім CELTA. До прикладу, це TKT, CELT-P, CELT-S, DELTA.

Кожен викладач, який має сертифікат про проходження принаймні одного з таких курсів, може претендувати на кращі умови роботи та бути більш конкурентним на закордонному й українському ринках праці.

Особливості роботи зі студентами різних рівнів

Робота зі студентами, які мають різний рівень володіння мовою, передбачає інші підходи.

На початкових рівнях інформація засвоюється швидше, тому результат є більш помітним. За пів року можна покрити рівень Beginner, коли студент не знав нічого чи майже нічого, а тепер може коротко розповідати про себе, ставити запитання тощо. Як наслідок – студенти дуже мотивовані.

Складнощі починаються на рівні Intermediate, коли є ризик ефекту Intermediate Plato. Людина вже перебуває на певному рівні, й далі їй все важче підійматися, бо необхідно докласти значно більше зусиль і часу.

«Цікаво займатися зі студентами з рівнем Upper-Intermediate й Advanced, бо вони вже багато знають і мають досвід у незнайомих для викладача сферах. Заняття стають більш насиченими та багатогранними. Коли ми розглядаємо нове граматичне явище, вони ставлять запитання: «Чому так?» Якщо з початківцями більше працює викладач, то зі студентами вищих рівнів володіння англійською легше, бо урок можна будувати на їхньому досвіді», – каже розробник курсів Grade University.

Як викладачу мотивувати не лише студентів, а й себе?

Викладач – це організатор, який створює умови для навчання, та мотиватор, що підштовхує студентів до досягнення бажаної цілі.

Для того щоб учні були більш мотивованими, йому потрібно бути до них уважним та стежити за тим, що вони беруть від занять. За потреби, він має змінювати підхід, додавати візуальні елементи чи інтерактив. Потрібно розуміти студентів і взаємодіяти з ними.

А для самого викладача мотивацією зазвичай є бажання допомогти людині чогось навчитися.

«Наприклад, у певний момент я бачу можливості конкретного студента. Через кілька занять я розумію, що він уже може краще. Якщо завдяки моїй допомозі він чогось навчився, то моя мета досягнута. Багато хто з викладачів погодиться, що якраз це тримає у професії», – підкреслює фахівець.

Викладачі без лінгвістичної освіти: бути чи не бути?

У кожного викладача свій шлях. Є ті, хто прийшов у професію без лінгвістичної освіти. За їхніми плечима більше практичних ситуацій, але вони менше розуміють як працювати з мовою.

У такому разі викладачу потрібно самостійно заповнити ці прогалини у знаннях. Наприклад, він може порадитися з колегами, подивитися відповідний вебінар чи почитати спеціалізовану літературу. На ці дії піде чимало часу, але не факт, що в результаті він зможе якісно обробити отриману з різних джерел інформацію та структурувати її.

До прикладу, всі викладачі знають, як утворюються умовні речення в англійській. Проте розібрати їхнє значення та структуру – це вже глибша навичка. Звісно, у підручнику викладач має інформацію, завдання для учнів і довідку, до якої можна звернутися. Проте там не написано, якою мірою потрібно подавати матеріал та на що варто звернути увагу, пояснюючи граматику.

Також часто викладачі недостатньо звертають увагу на вимову, а вона дає змогу краще розвинути навичку сприйняття на слух і бути зрозумілими для інших. Інтонація впливає на те, що саме людина має на увазі та як її сприймати. Це і є аналіз ситуації чи контексту у мовленні.

Самоосвіта — рішення на поверхні

Тим, у кого немає лінгвістичної освіти, точно стане в пригоді курс Language analysis, що вчить, як правильно аналізувати лексику і граматику. А тим, у кого є лінгвістичне підґрунтя, цей курс допоможе зрозуміти, як подати інформацію так, щоб студенти її засвоїли. Адже викладачу недостатньо просто давати чи переказувати інформацію.

Як правило, курс дозволяє відразу зануритися у бажану тему. Його готує викладач з великим досвідом. Він збирає весь необхідний матеріал і розкладає його «по поличках», а слухачу залишається засвоїти знання та почати використовувати їх у власній роботі.

«Допомогти людині комплексно пропрацювати конкретну тему, розвинути певні навички та навчитися чомусь прикладному і є головною метою хорошого курсу», – переконаний Андрій Пігарєв.

Для цього матеріал на платформі Grade University подається у доступному для сприйняття форматі з елементами інтерактивності, а спеціальні завдання дають змогу проаналізувати власний досвід та підходи до роботи.

«Викладання – це не статичний процес, це про ріст. Якщо правильно ставитися до підготовки та процесу, а також рефлексувати, то це зробить нас кращими кожного дня. Можливо, маленький крок, але все одно рух вперед!» – запевняє CELTA-тренер.

За матеріалами osvita.ua