Як подолати освітні втрати з української мови та літератури

Уже понад рік триває ескалація російсько-української війни, що розпочалась нападом росії на Україну навесні 2014 року. Окрім болісних втрат, які всі ми бачимо і відчуваємо просто зараз, ця війна несе із собою втрати відтерміновані і тому менш помітні сьогодні. Серед них – освітні втрати, яких зазнали українські діти. Ці втрати можуть мати серйозний вплив як на майбутню долю самих дітей, так і на подальший розвиток країни в цілому. Їхнє подолання має стати одним з пріоритетів української системи освіти.

Особливістю освітніх втрат є те, що вони накопичуються і поглиблюються, якщо вчасно і ефективно не вживати заходів для їх подолання. Світ зустрівся з цією глобальною проблемою під час пандемії COVID-19. У звіті ЮНЕСКО «Відновлення освітніх втрат: що можна зробити швидко та масштабно», що вийшов в 2021 році, наведено досвід різних країн щодо компенсації освітніх прогалин, психічної підтримки, консультування педагогів тощо.

Ситуація з освітніми втратами в Україні є особливо драматичною: на вплив пандемії COVID-19 накладаються наслідки повномасштабної війни, яка триває. Наразі немає достовірних даних про масштаб проблеми, але вже в травні 2022 року галузевий огляд Сектору освіти Світового банку зазначав, що через пандемію та війну ці втрати в нашій країні можуть становити більше одного навчального року.

Очевидно, що через зміну місця проживання, повітряні тривоги і стрес більші чи менші освітні прогалини є в дітей майже кожного класу кожної української школи. Тому фактично кожен учитель має стати тим фахівцем, який мав би допомогти ці прогалини компенсувати.

Діти хочуть вчитися, але дуже швидко втрачають мотивацію, якщо мають справу з непомірним навантаженням. Українські освітні програми і в мирний час були дуже щільними, а за умови воєнних викликів і обмежень – стали по-справжньому непідйомними. На момент виходу цього посібника в освітніх колах є оптимістичні очікування, що чинні шкільні програми будуть переглянуті, але навіть за найпозитивнішого розвитку подій це забере не один місяць. А діти мають вчитися вже зараз.

Пропонуємо добірку методичних і практичних інструментів, що мають допомогти спланувати і структурувати роботу з подолання освітніх втрат з ключових предметів шкільної програми: української мови та літератури.

Загальний і методичний розділи доповнено прикладами уроків та авторськими навчальними іграми.

Автором матеріалів є Ігор Хворостяний – учитель української мови та літератури, кандидат філологічних наук. В освіті працює 18 рокiв; за цей час став автором онлайн-курсів «Лайфхаки з української мови» і «Лайфхаки з української літератури», учителем Всеукраїнської школи онлайн, співавтором програм і підручників НУШ, автором посібників з української мови та літератури. Член робочих груп із розроблення державних стандартів освіти.

ЗАВАНТАЖИТИ ПОСІБНИК

Джерело: osvita.ua